Вишнівець розташувався посередині між Кременцем і Збаражем. До обласного центра міста Тернополя - 40 кілометрів. Відомо, що в сиву давнину тут було землеробське трипільське поселення. Заснував його в кінці XIV ст. опальний князь Дмитрій Корибут. В 1395 році в Старому Вишнівці було збудовано замок.
Не один раз Вишнівець зазнавав руйнівних наскоків татаро-турецьких орд. Особливо значної шкоди було завдано у 1494 році.

Після знищення старого замка татарами на високому березі Горині збудували нову, сильно укріплену фортецю. У XVIII столітті вона була перероблена на розкішний палац.

З Вишнівця походить славнозвісний Дмитро Вишневецький-Байда, що очолив боротьбу козацтва проти татар і турків.
В 1846 році, подорожуючи по Поділлі та Волині, у Вишнівці бував Т. Шевченко. Він оглянув замок, околиці містечка, робив малюнки. Поет глибоко цікавився життям місцевого люду. Тут він слухав народні перекази, які оповідав йому панський слуга Ф. Кружилка. Коли Кружилці було 80 років, з ним познайомився письменник, академік В. Щурат. Дідусь розповів йому про розмови з Кобзарем. Про це Щурат написав у своїй книжці «З життя і творчості Шевченка»; тут письменник створив вірш «У волинській тихій стороні». Двома роками пізніше сюди приїжджав видатний французький письменник Оноре де Бальзак.


Після першої світової війни Вишнівець опинився під владою Польщі.
Довгожданна воля прийшла в 1939 році. Розпочалось нове життя, але його затьмарили гітлерівські поневолювачі. Вводячи «новий порядок», вони зруйнували три млини, маслозавод, трикотажну фабрику та шкірзавод, крупорушку.
Був пограбований і спалений Вишнівецький палац. Протягом 1940-1941 рр. усі цінності палацу Вишневецьких, стародруки, картини, золоті та срібні речі, скульптури, меблі і т.п., було вивезено до Москви. У 1944 році будівлю було частково зруйновано. У 1949 році палац горів. Дещо згодом (у 1950х роках) палац відремонтували, але при цьому не збереглося внутрішнє убранство. У наступні роки це приміщення використовували як будинок культури, бібліотеку та ПТУ. У 2000х роках тут зробили музей, що є філіалом заповідника «Замки Тернопілля». У 2005 році палац відвідав Віктор Ющенко (тогочасний президент України), і тоді ж розпочалось відновлення палацу.

Палац у Вишнівці

Крім Вишнівецького палацу слід звернути увагу Вознесенську церкву, побудовану в 1530 році, двічі реконструйовану ( у 1872 та 1989 році), руїни костелу св. Станіслава та залишки млина братів Грязунових.

Література:

1. Лавренюк В.А. Радзієвський В.О. Тернопільщина туристська: Путівник.-Львів: Каменяр, 1983.-126 с., іл.
2. Эльгорт Б. Б., Нечай С. Б., приходько Н. А., Тернопольськая область. Путеводитель (на украинском языке). - Львів: Каменяр, 1968.
3. Інтернет ресурси

5 1 1 1 1 1 Рейтинг 5.00 (4 Голосов)

Коментарі: