Шумськ  - один з районних центрів на Тернопільщині, що розкинувся на правому березі річки Вілії. Шумськ знаходиться майже посередині між Острогом і Кременцем, з’єднується трасою регіонального значення Острог - Кременець - Почаїв - Радивилів (Р-26). На околицях Шумська були знайдені залишки поселень пізнього палеолі­ту, черняхівської культури, давньоруських осель. А першу згадку про Шумськ знаходимо в Іпатіївському літописі.

Його творець під 1149 роком записав: «І в то время приидоста в Пересопницу Дюргеевича два, Ростислав и Андрей, и помог Володимера из Галича, и сам Володимер приступил бяше ближе к Шюмску, и убающеся ляхове и угре...». В цьому уривку літопису йдеться про те, що привілійська земля стала місцем битви військ Юрія Долгорукого, який на той час захопив київський княжий престол, і князя Ізяслава Мстиславовича, на боці якого виступили польські та угорські дружини. Міжусобні війни між князями тривали і після 1157 року, коли Шумськ став центром удільного князівства.

Тоді володіти містом почали князі Гліб, Мстислав та Володимир. Деякий час воно належало Святославу Шумському, який загинув смертю хоробрих у битві з татарами на Калці. В 1231 році під Шумськом Данило Галицький у лю­тій січі ущент розбив угрів.

Чимало лиха зазнало населення від неодноразових нападів зовнішніх во­рогів, які зазіхали на галицько-волинські землі, У 1240 році Шумськ пограбу­вав хан Батий. Через 21 рік тут з'явилася орда хана Бурундая, і князь Данило Галицький уклав з ним тяжкий договір, умовою якого було руйнування бага­тьох волинських фортець.
Шумськ старе фото

Нині у Шумську можна побачити збережений Старовинний млин (особисто я його не знайшов, хто знає де він розташований-пишіть у коментарях), Спасо-Преображенську церкву, та відновлений, точніше повністю відбудований Костел Непорочного зачаття Діви Марії.

Спасо-Преображенська церква побудована як костел для францисканського монастир 1715 році. Наприкінці XVIII століття добудували триярусну цегляну дзвіницю та каплицю, що примикалась до південного фасаду. У плані споруда складається з прямокутного нефу та полігональної апсиди.

Архітектурі споруди притаманні риси готико-ренесансного спрямування, трансформовані в епоху бароко.

З 1996 р. храмом спільно користуються громади Української православна церква (Московський патріархат) та  Української Автокефальної Православної Церкви. Церква розташована за адресою: м. Шумськ, вул. Українська, 13.

Костел Непорочного зачаття Діви Марії. Будівництво розпочате 1852 року, освячено костел – 1861р. У 1985 році костел підірвали – залишився тільки фундамент. У 1995 почалось відновлення храму на старому фундаменті. У 2005 році костел консекрував (від лат. Consecratio - букв. «Посвята») кардинал Мар'ян Яворський.

4.8571428571429 1 1 1 1 1 Рейтинг 4.86 (7 Голосов)

Коментарі: