Малі Загайці – село на Тернопільщині, відстань до райцентра міста Шумськ – 20 км. Вперше у письмових джерелах згадується у 1513 році, хоча більш відомою датою в історії Загайців є 1626 рік, саме тоді був закладений перший камінь під будівництво монастиря, який частково зберігся до наших днів.
Монастир (головна та єдина пам’ятка села) заснувала Ірина Ярмолинська – поміщиця, вдова Костянтина Ярмолинського (польського полковника).

Благословення на возведення монастиря дав Київський митрополит Петро Могила та ігумен преподобний Іов Почаївський. Оборонну храм-фортецю, що збереглася до нашого часу, почали будувати у 1626 році. Дещо пізніше, Ірина Ярмолинська наділила монастир сінокосом, ставом, орними землями, млином та ін. В замін просила священнослужителів молитися про відпущення гріхів їй, та її близьким.

У 1709 році на монастир чинився тиск кавалерією з метою змусти перейти в унію. Обитель зазнала значної шкоди, було розграбовано майно, знищено цінні документи. В результаті у 1721 році монастир повністю став уніатським.
У 1749 році Стефан Ярмолинський (тогочасний власник Шумська) подарував для монастиря ікону Божої Матері, яка згодом отримала назву Загаєцької Всемилостивої.


У 1794 році монастир повернули православним. Протягом 1818-53 рр. при святині діяло духовне училище, а потім було переведено до Кременця. У монастирській бібліотеці зберігалося чимало важливих документів та стародруків, зокрема надрукована у 1581 році Острозька Біблія. Проте перед Першою світовою війною бібліотеку перевезли до лаври у Почаєві.


У середині XX століття монастир переживає занепад, а у 1964році його закрила радянська влада. Деякі будівлі монастирського комплексу передають для потреб місцевої влади, проте церква залишається діючою.
В 2001 році почалося поступове відродження святині, а у 2007 році було повернуто статус монастиря.
За рік до цього було викрадено Загаєцьку чудотворну ікону Божої Матері (XVI ст.), грабіжники також прихопили й інші цінні церковні речі. Зараз можна побачити тільки копію ікони, написаною у XIX столітті.
Чоловічий монастир святого Іоана Милостивого нині діючий, підпорядковується УПЦ МП. Хоча церкві уже 390 років, вона дуже добре збереглася до нашого часу, не зазнала кардинальних змін. Особливої уваги заслуговують оборонні риси будівлі.
Монастир розташований у мальовничій місцевості, серед каскаду озер та лісу. Єдиним мінусом є дорога, яка вщент розбита.

 Свято-Іоанновський чоловічий монастир на мапі:

5 1 1 1 1 1 Рейтинг 5.00 (2 Голосов)

Коментарі: