За різними даними село Лози Збаразького району вперше згадуються у 1405 або ж у 1482 році. Хоча саме поселення виникло значно раніше. На околицях села виявлено залишки поселення пізнього палеоліту, трипільської культури та рештки городища й могильник часів Київської Русі.

Село Лози, під ім’ям с. «Лозъ» Вишнівецької волості, згадується в акті від 23 грудня 1703 року в універсалі князя Вишнівецького до мешканців його сіл, серед яких було і село Лози, про те щоб вони видали по 100 злотих з села на утримання литовського війська, яке прийшло відбиватися від козаків.

У селі збереглася церква Покрови Пресвятої Богородиці побудована на кошти прихожан. Коли – невідомо (за деякими даними 1898 р.). Дерев'яна, з такою ж дзвіницею. У 1887 році з допомогою місцевого священика С. Білецького на кошти прихожан була побудована нова дерев'яна церква з дзвіницею. Її можна побачити і у наш час. Зараз церква діюча, під час мого візиту у вересні 2018 р. якраз проводився ремонт. Пофарбована у голубий колір, вікна пластикові. 5 куполів покриті вже новим матеріалом, а дзвіниця ще жестю. Хоча вже змонтували обрештування - будуть також "оновлювати". Належить громаді УПЦ КП.

У селі є також досить добре збережена мурована каплиця Великомучеників Маковеїв (кінець ХІХ ст.). Станом на 13 вересня 2018 року - покрита жестю, вікна та двері уже пластикові.

У селі Лози 1931 року народився відомий український письменник Борис Харчук.

Церква Покрови Пресвятої Богородиці на мапі:

5 1 1 1 1 1 Рейтинг 5.00 (1 Голос)

Коментарі: