Білокриниця. ЗамокБілокриниця при річці Іква, від Тернопіля 80 кілометрів, від Кременця-5. До найближчої залізничної станції – Рудні-Почаївської 25 км. Село розташоване на обширній рівнині, що прилягає до річки Ікви, на північ від м. Кременець. Коли і ким Білокриниця заснована – невідомо. Безперечно тільки те, що село дуже давнє. Воно згадується 9 травня 1438 року в грамоті князя Свидригайла, що надавала магдебурзьке право місту Кременець.

В першій половині XVI ст. Білокриниця входила до володінь Кременецького замку, як це видно з опису цього замку, складеного в 1545 році королівським дяком Львом-Патчем(!)-Тишковичем. Село Біла-Криниця вислужив Богдан Білокриницький у його милості старшого господаря (Короля Сігізмунда I), а у 1545 р. одну половину села тримає боярин князів Чорторинчьких(!), Ждань(!), а другу половину – жінка Білокриницького.

Білокриниця, коледж
У другій половині XVI ст. господарями Білокриниці являються князі Збаражські. Коли і по якому праву дісталось село Білокриниця князям Збаражським (!) невідомо. Існує припущення, що із них князь Андрій Семенович перший зробив Білокриницю своєю резиденцією і побудував в селі великий замок.
Після смерті останнього з князів Збаразьких, князя Юрія, с. Білокриниця разом з іншими володіннями князів збаразьких, перейшла в спадок князям Вишнівецьким, а саме до князя Констянтина II Констянтиновича Вишнівецького, старости Кременецькому. І князі Вишнівецькі зробили Білокриницю своєю резиденцією. Так тут жили син Констянтина – князь Георгій, староста Кременецький і особливо князь Януш, останній представник роду Вишнівецьких. В 1725 році 25 квітня він видав свою дочку Уршулю (!) заміж за князя Михайла-Казиміра Радзивіла-Рибенко, і в придане за неї дав село Білокриницю, яка таким чином перейшла в рід князів Радзивілів.

Білокриниця, біля коледжу
В князів Радзивілів (!) Білокриницю купили Чосновські. А від Чосновських за борги на публічних торгах купив Білокриницю у 1866 р. чиновник особих доручень при Київському генерал-губернаторі, таємний радник Олександр Феодосійович Воронін (!), який 3 травня 1890 року помер і заповів всі Білокриницькі угіддя для запровадження в них сільсько-господарської ремеслової школи для простого народу, крім цього всі доходи від його володінь, і крім цього, наявний капітал в 80, 000 рублів, завіщений (!) ним на користь цієї школи, яка згідно волі завіщателя (!) поміститься в Білокриницькому замку. На 1890 рр. Білокриницькі володіння уже оцінювалися у 250 тис. рублів.
В Білокриниці уваги заслуговує замок. Заснування його відносять до початку XVI століття. Він побудований у готичному стилі. Побудуваний замок князем Андрієм або його сином – князем Миколою Збаразьким. У 1605 році татари опустошили і розорили замок, але князь Юрій Збаразький реставрував його.

Могила О. Вороніна, Білокриниця

 У 1806 році, коли власника не було на місці, замок був спустошений пожежою, при цьому згоріли всі дорогоцінності, що збиралися в замку віками. Чосновський, що купив Білокриницю у Радзивілів (!) реставрував праву частину замку, а решту не встиг – помер.
О. Ф. Воронін відновив замок і привів його в прекрасний стан.
 

Палац XIX ст. в с. Білокриниця.
Алея в лісотехнікумі.
Біля коледжу. Фото 2011р.
Вхідна брама
Дорога до коледжу
За парком коледжа
Вид на Лису гору
Могила О. Вороніна
Штучна водойма біля коледжу
Інформаційний стенд дендропарку
Лісотехнічний коледж с. Білокри...
Готичні елементи.

4.7777777777778 1 1 1 1 1 Рейтинг 4.78 (9 Голосов)

Коментарі: