Радошівка - церква святої Параскевії

Село розташоване на півдні Шумського району Тернопільської області. Відстань до райцентру – 20 км. Вперше у письмових джерелах згадується у 1520 році в описі земель Кременецького замку. У селі, біля ставу розташова церква святої Параскевії. Побудована у 1774 році на кошти поміщика та прихожан. Дерев'яна, з такою ж дзвіницею. Вертикально оббита дошками з нащільниками. Пофарбована в голубий колір, покрита жерстю.  Нині це діюча Українська православна церква Московського патріархату.

Малі Загайці - Свято-Іоанновський чоловічий монастир

Малі Загайці – село на Тернопільщині, відстань до райцентра міста Шумськ – 20 км. Вперше у письмових джерелах згадується у 1513 році, хоча більш відомою датою в історії Загайців є 1626 рік, саме тоді був закладений перший камінь під будівництво монастиря, який частково зберігся до наших днів.
Монастир (головна та єдина пам’ятка села) заснувала Ірина Ярмолинська – поміщиця, вдова Костянтина Ярмолинського (польського полковника).

Мізюринці - Церква Івана Богослова 1724 р.

Мізюринці згадуються у 1637 році у акті, згідно якому Ірина Ярмолинська дарує село для Загаєцького монастиря. Відстань до райцентру Шумська – 22 км.
Церква Івана Богослова, побудована 1724 року (згідно інформації М. Теодоровича) на кошти поміщика Іоакима Глуховського та прихожан. Церква дерев'яна, дзвіниця, що примикає з заходу – також. Розташована на окраїні села, поряд кладовище. 

Великі Дедеркали - мурований костел (нині діюча церква Святого Миколая)

Великі Дедеркали – село на Тернопільщині, Шумського району. Вперше у письмових джерелах згадується у 1545 році в актових книгах Кременецького замку. Хоча територія сучасного села заселена ще з давніх часів, що підтверджується знайденими тут залишками поселень черняхівської культури (III-VI ст.).
До нашого часу у селі «зберігся» мурований костел (нині це діюча церква Святого Миколая УПЦ КП.

Вовківці - церква Покрови Пресвятої Богородиці

Вовківці вперше згадуються у 1518 році, тоді Сигізмунд I Старий (Великий князь Литовський, Король Польський) підтвердив право володіння городничому Є. Сенютичу на деякі села, серед яких були і Вовківці. У селі знаходиться церква Покрови Пресвятої Богородиці. Побудована в 1703 році коштами прихожан. Дерев'яна, покрита жестю, з такою ж дзвіницею.

Кордишів-церква Покрови Пресвятої Богородиці

Кордишів–невеличке село, розташоване на берегах річки Вілії. Відстань до райцентру Шумська – 6 км. Офіційно першою згадкою про село вважають 1513 рік у грамоті польського короля Сигізмунда I. Проте сучасні дослідники, автори книги «Кордишів: минуле та сьогодення» Г.Шергей та А. Лукащук стверджують, що вперше Кордишів згадується у 1443 чи 1447 році у Литовській метриці, де вказано що село переходить у власність шляхтичу Дяку.

Новостав - церква святого Архістратига Михаїла

Новостав – село на тернопільщині, розташоване за 10 км від райцентру Шумська. Поблизу сіл Шумбара та Новостава збереглися залишки пізньопалеотичної та мезолітичної стоянок (17-10 тис. років тому), поселення трипільської культури (3 тисячоліття до н.е.) та знайдено римські монети 2 ст.
Вперше село згадується у 1513 році. У Новоставі знаходиться церква святого Архістратига Михаїла.

Малі Дедеркали - церква Божої Матері Казанської

Малі Дедеркали на Шумщині, тернопільської області. Село розташоване за 11 кілометрів від райцентру Шумська. У селі знаходиться Церква Божої Матері Казанської побудована у 1843 році завдяки священику Федорові Пекарському. У 1873 році обновлена коштами прихожан. В документах значиться як дерев'яна. У 2016 році церква діюча, належить громаді УПЦ. Проте вигляд церкви значно змінився: наполовину мурована, зверху обкладена вагонкою, встановлені пластикові вікна.