Урбанізовані життям ми, на жаль, майже повністю забули, яку життєво важливу роль відіграє у нашому існуванні вода. Без неї ми не можемо жити, без неї не може жити взагалі нічого. Багато поколінь людей, що жили до нас обожествляли воду нарівні з сонцем складаючи про неї пісні, перекази, представляючи її у своїй міфології та взагалі звіряючи з нею увесь ритм свого життя.

Ти більше дико виглядає те як нахабно ми поводимося із самим дорогоцінним своїм ресурсом ми сьогодні і тільки страх викликає те чи взагалі буде він у розпорядженні наших потомків. Вода має одну з найпростіших хімічних формул? Тоді поясніть чому якщо усі інші хімічні речовини при замерзанні зменшуються у об’ємі, то вода розширюється? Чому у рідкому стані густина води більша ніж у твердому якщо у інших речовин навпаки? Все це наштовхує на єдину думку – свою благодать та чудеса Бог посилає на нас саме з допомогою води. Завдяки цьому ми можемо виживати повсюди але в окремих місцях завдяки воді ми можемо отримати нове життя і відчути Божу благодать безпосередньо на собі.

Однією з таких локацій є джерело Святої Анни, що знаходиться біля села Онишківці Дубенського району Рівненської області (до речі це всього 30 км до Почаївської лаври).
Про те що вода в онишківському джерелі цілюща люди знали ще у XVI ст. За легендою на місці джерела колись стояв храм села Онишківці. Одного разу село спалили татари але церква пішла під землю – тільки й було чути дзвін. Через деякий час на цьому ж місці пастухи знаходять ікону Святої Анни і забирають її у нову сільську церкву. Але ікона таємниче зникає з храму і її знаходять на місці виявлення. Так повторюється декілька разів – образ раз за разом повертається до лісу незважаючи навіть на ті почесті із якими його повторно переміщують до церкви. Врешті, все зрозумівши мешканці Онишковець вирішують більше не зрушувати з місця ікону і спеціально для неї, прямо посеред лісу, побудувати капличку. Як схвалення правильності їхніх дій поряд починає бити джерело з чудодійною водою. При цьому виникло джерело також дуже незвичним чином – за переказом в сосну вдарила блискавка і пройшовши по дереву зайшла у землю. Тому джерело, що почало бити з-під її коренів люди називають «громовим», також – «Троїцьким». Але тут виникає нова проблема: власник тамтешніх земель ігноруючи прохання людей почав знущатися з них говорячи, що не бачить ікони. За це він був відразу покараний – осліп. Лише омовіння водою з джерела повернуло йому зір. Після цього саме на його кошти і будують капличку. У 1853 році на місті старої будують нову капличку, яку ж додатково укріплюють 1887 року.

Про те, що не варто забирати від ікони те, що вона потребує, громада ще раз переконується вже у ХІХ ст. Тоді Онишківцями володів чоловік, що був майже паралізований. Він безрезультатно витратив на своє лікування багато грошей і у відчаї почав молитися на свою сімейну ікону з досить рідкісним сюжетом де Діва Марія ліквідовує змія-спокусителя. Уві сні до нього прийшла саме Марія і розповіла, що зцілення буде але взамін чоловік повинен принести свою сімейну ікону до джерела і побудувати біля нього нову капличку. Власник села прокинувся абсолютно здоровим і виконав свою обіцянку. Проте переїжджаючи до іншого села він вирішив забрати ікону назад. Але хлопчика, який був посланий це зробити спочатку охопив неймовірний жах, а потім і параліч – він навіть не міг повісити її назад.

Згодом прийшла Перша світова війна і австрійські війська повністю розібрали каплицю, а заодно і Свято-Троїцький храм собі на фортифікаційні укріплення. Нове укриття для молитви вдалося звести уже в 1930-х роках, при чому спільними зусиллями – на кошти і місцевих прихожан, і прийшлих паломників. Її функціонування припиняє радянська влада у 1959 р.
Знову повноправно користуватися джерелом люди змогли вже аж у 1991 році. Щоправда тільки після того як розчистили засипані джерела, а з плит якими їх закрили зробили невеличкий басейн – радянська влада встигла натворити для святині чимало шкоди, проте так і не змогла повністю зупинити джерело. У цьому ж році тут з’являється храм Святої Анни. У 2000 році при джерелі відкривається жіночий скит Свято-Миколаївського жіночого монастиря (с. Городок Рівненського р-ну).

Подорожнім безперечно цікаво буде познайомитися із іконами біля яких моляться черниці скиту. Серед них є образ Божої Матері Онишковецької. Ікона велика, повноростова, за деякими даними має цілющі властивості. На іншій іконі зображена Богородиця Єрусалимська. За переказами вона дійшла до нас ще з часів того самого татарського нападу на Онишківці. На жаль, обидва образи є копіями – оригінали було вивезено «совєтами» у 60-х роках, в невідомому напрямку.

До черниць, що живуть при джерелі майже кожного для надходять нові й нові звістки про чергові зцілення людей, що свого часу приймали купель у джерелі. Лік цих чудес йде на десятки, якщо не сотні. Особливо помічною вода джерела вважається при безплідді та паралічах, лікує вона також і онкології та хвороби шкіри. Найбільш приємно для черниць коли ті пари, які змогли народити дитину згодом приїжджають хрестити її саме до джерела.

Природньо, що механізм зцілення людей у джерелі Святої Анни є таємницею відомою тільки Богові. Однак навіть дані хімічного аналізу підтверджують, що вода джерела дійсно є дуже незвичною. У першу чергу варто зазначити, що у води постійна температура – незмінно влітку і взимку + 4 ̊ С (хоча, по правді сказати інші джерела називають температуру і в 5 і в 6 градусів). Дослідження показали, що вода з джерела має високу концентрацію срібла та кременю. Також ця цілюща рідина вбиває бактерії, може знищити віруси грипу, приглушити зубний біль, зупинити зовнішню кровотечу. Але це ще не все – ангіна, нежить, парадонтоз, печія, проблеми з тонким та товстим кишківником, проблеми з шлунком і дванадцятипалої кишкою, жовчним міхуром та нирками, рівнем цукру в крові – з усім цим ефективно бореться вода із джерела Святої Анни.

Проте, якщо Ви не маєте жодної із перечислених болячок це ще не привід відмовлятися від поїздки до джерела. Адже воно укріплює загальний імунітет людини, а спілкування с святим місцем добре впливає на психічний та душевний стан людини. Нині при джерелі облаштовані чоловіча та жіноча купелі і є всі умови для паломників та туристів. Тому щасливої дороги і приємних вражень !!!

4.6666666666667 1 1 1 1 1 Рейтинг 4.67 (12 Голосов)

Коментарі: