Кам'янець-Подільська фортеця

Кам'янець-Подільська фортеця (фото вікіпедія)Вперше Кам’янець-Подільська фортецязгадується у січні 1374 року у грамоті, в якій литовсько-руський князь Юрій Коріатович, взявши згоду свого брата Олександра надав магдебурзьке право Кам’янцю. В грамоті було прямо зазначено що вона дається на самому замку.  Перші кам’яні укріплення замку були побудовані у XII-XIII столітті (за твердженням Г.Н. Логвина). Протягом XIV-XVI замок неодноразове перестроювали та добудовували.

Кругла башта в Острозі

Кругла башта в ОстрозіВ південно-західному куті Замкової гори розташована Нова башта, її ще іноді називають Круглою,
Бо в плані вона має вигляд кола, у якого відтята невелика частина. Така конфігурація обумовлена потребою приєднати до неї замкові оборонні мури. Збудована башта в перші чверті XVI ст., коли політичні обставини та постійні набіги кримських татар змусили острозьких магнатів удосконалювати фортифікаційні споруди замку та міста.

Вежа мурована в Острозі

 Острог - Мурована вежаЧас заснування замку невідомий. Легенда пов'язує його будівництво з ім'ям «Федька з Несвіжу, князя на Острозі», тобто відносить до кінця XIII ст. Дослідники вважають,
що він споруджений у XIV ст., коли власником міста був князь Данило Острозький. Перша згадка про замок датована 1386 р. Зовні будова нагадує типовий донжон (головна сторожова башта в західноєвропейських середньовічних замках) — укріплене житло феодала, де зберігалися скарби та зброя.

Луцька вежа в Острозі

Луцька баштаЛуцька башта зведена в той же час, що й башта Кругла (XVI ст.), вона разом з Татарською баштою входили в систему оборонних укріплень, захищаючи підступи до міста з боку Луцька і Звягеля (тепер місто Новоград-Волинський Житомирської області).
У плані Луцької башти лежить комбінація двох об'ємів — меншого прямокутного, що розташований з внутрішньої сторони укріплень, і більшого овального, орієнтованого довшою віссю перпендикулярно проїздові. Така структура давала можливість посилити фланговий обстріл підступів.

Татарська вежа в Острозі

Острог - Татарська вежаЩе одна пам'ятка міських фортифікацій Острога — башта Татарська. Її законсервовані руїни можна оглянути на вулиці Татарській. За своїм плануванням і призначенням вона була аналогічна Луцькій башті - брамі. 

Дворец Четвертинских в Стриганах

дворец ЧетвертинскихВ Стриганах есть интересный архитектурный объект - бывший дворец Четвертинских, который был построен в 1904 году, и был культурным центром для местной шляхты.
После революции в этом помещении была сельсовет, а потом - санаторий.
В 1944 у этого дома были замучены и расстреляны пленные бойцы УПА.