Костел Святого АнтоніяВеликі Межирічі – село Корецького району Рівненської області. Відстань до обласного центру близько 50 км. Територія села була заселена в сиву давнину. Про це свідчать археологічні знахідки. На околицях виявлено поселення доби ранньої бронзи. Знайдено римські монети II століття.
В історичній і мемуарній літературі Межирічі часто називають Корецькими, щоб відрізнити від Межиріч Острозьких.

Вперше у письмових джерелах Межирічі згадуються 1544 року. 1576 року тут вже було значне укріплення, яке зруйнували озброєні загони Беати Острозької. У червні 1579 року Межирічі та навколишні села були передані князем Богушем Корецьким синові Якиму.

Під час селянсько-козацького повстання під керівництвом Северина Наливайка і Григорія Лободи 1594-1596 рр. Межирічі та навколишні села були охоплені антифеодальною боротьбою трудящих мас. Тут діяв загін на чолі з О. Гуменецьким. Згуртувавшись і озброївшись, повсталі в 1596 році напали на помістя місцевого феодала.
На початку XVII ст. князь Корецький добре укріпив земляними валами і мурами свій замок, перетворивши його на фортецю. 18 лютого 1605 року король Сигізмунд III дарував Межирічам магдебурзьке право.

Влітку 1648 року повстанські загони під керівництвом М. Кривоноса і Д. Гирі визволили від шляхти низку міст і сіл Ровенщини, в тому числі й Межирічі. Жителі Межиріч допомагали козакам, самі вдавались до зброї.
У 1651 р. Межирічі переходять у власність Любомирських.
Намагаючись тримати населення в стані покори, князі Любомирські засновують у другій половині XVII ст. в Межирічах римсько-католицький колегіум ордена піярів, 1702 року при ньому збудовано костьол в стилі барокко. Зараз це історико-архітектурна пам'ятка.

В 1773 році власником містечка та навколишніх сіл став князь Ян Стецький. У 1793—1800 рр. в містечку побудовано палац та закладено парк з ботанічним садом.

Тепер детальніше про пам’ятки у Великих Межирічах.


Костел Святого Антонія.

Костел Святого Антонія

Великі Межирічі фото

Вражає своїми розмірами. Це надзвичайно масивна споруда. Будівництво костелу було розпочате у 1702 році, і завершене через 23 роки, - у 1725р. гроші на будівництво виділив Єжи-Домінік Любомирський – краківський староста та тогочасний володар села.

Великі Межирічі фото
Раніше, на місці сучасного костелу, який зберігся до нашого часу, був дерев’яний, побудований Костянтином Острозьким. Проте він згорів у 1601 році.
Новий, кам’яний костел побудований за планом архітектора Войцеха Лєнартовича. Храм був пошкоджений пожежею у 1809 році та реконструйований у 1867р.

костел Антонія 
Разом з костелом, за рахунок Любомирських, був побудований колегіум ордену піарів.

 колегіум орненів піарів Число учнів зросло з 18 до 250 (станом на 1784 рік). Двоповерхові руїни колегіуму також збереглися. Колись, на першому поверсі був екзаменаційний зал, а на другому – бібліотека.

Костел Антонія фото Костел у Межирічах
Нині костел стоїть пусткою. Усе цінне було розграбоване. Храм закритий і потрапити в середину неможливо (принаймні так було у серпні 2015 року).

Палац Стецьких.

Палац Стецьких

Побудований за проектом відомого польського архітектора Доменіко Мерліні (1730-1797рр.) у класичному стилі в 1789-93-х роках на місці, де раніше були залишки старої фортеці. Саме її матеріал і був частково використаний для зведення палацу. На той час власником містечка був Ян Стецький, який, за переказами, виграв його у карти.

Палац являє собою двоповерховий центральний корпус, по обидві сторони якого симетрично розташовані флігелі. Вони з’єднуються з центральною спорудою за допомогою галерей-переходів. 

Палац Стецьких

Палац Стецьких

Палацовий комплекс має два фасади: центральний (головний) та садовий. Перший облаштований чотирьохколонним портиком іонічного ордеру, а садовий – спрощеним портиком з шістьма колонами та балконом.
В наш час палацовий комплекс намагаються реставрувати, але це діло йде дуже повільно. Стан пам’ятки у 2015 році можна побачити на фото.

Палац Стецьких

 

Петропавлівська церква.

Петропавлівська церква

Петропавлівська церква у селі Великі Межирічі

Побудована в 1848 році, дерев’яна на кам’яному фундаменті. При ній дзвіниця, побудована 1884 року на засоби казни та прихожан. Нині церква діюча, відкрита для усіх.

 

5 1 1 1 1 1 Рейтинг 5.00 (3 Голосов)

Коментарі: