церква Кузьми і Дем’янаРозваж - село розташоване по дорозі з Острога до залізничної станції «Острог», що знаходиться у селі Оженино. Село Розваж раніше було відоме дерев’яною церквою Кузьми і Даміана – зразком Волинської школи народної архітектури, а зараз суперечками про недоцільну реставрацію, яка призвела до знищення пам’ятки архітектури національного значення.

З книги Н. И. Теодоровича: «Церква Косьми і Даміана побудована в 1781 році коштами поміщика Ломлевського та прихожан. Дярев’яна, міцна, покрита жестю, з такою ж, побудованою окремо, дзвіницею. Іконостас – весь визолочений, 6-ти ярусний».

Перебудована у 2011 році. Саме в цьому році можна було востаннє побачити ще стару автентичну церкву. Нині церква виглядає по-сучасному. Реставрація призвела до повного знищення старої церкви і побудови нової, дерев’яної, і на 1-2 метра ширшої.

церква Розваж

Прихожани та священнослужителі заявляли що церква знаходиться у аварійному стані і потребує негайного ремонту. Львівськими спеціалістастами було складено проект реставрації вартістю майже мільйон гривень. Звичайно таких грошей ні влада, ні віруючі не знайшли. Тому останні вирішили самостійно відновлювати храм. Але замість того щоб поступово замінювати струхлявівші елементи, навколо старої церкви звели нову. А старі конструкції спалили на церковному подвір’ї.

церква в Розважі

В результаті місцева громада отримала нову церкву, люди залишились задоволені. Тепер є де і покійника відспівати і молодят обвінчати. А місцеві мистецтвознавці та архітектори просто шоковані, що під прицілом преси, правоохоронних органів та місцевої влади, повністю і без повернення була зруйнована церква, пам’ятка архітектури, якій було 230 років.

Церква Косьми і Дем’яна

5 1 1 1 1 1 Рейтинг 5.00 (9 Голосов)

Коментарі: