Новомалин. КапличкаПерша письмова згадка про Новомалин датується 1392 роком — литовський князь Свидригайло отримав його від Владислава-Ягайла. В селі Свидригайло побудував замок. Однак, село тоді було ще не Новомалин, а Глухня — навкруги були глухі ліси тому й така назва. Замок також був у “глухому захисті” — з трьох сторін оточений ставком, а з четвертої — ровом, через який можна було перебратися лише по підйомному мосту.

14-го липня 1446 року Свидригайло передав Глухню для свого слуги — Оліфера Єломалинського. Він і перейменував населений пункт на честь свого прізвища давши тому назву Новомалин. В XVII ст. Малинські здійснили перебудову фортеці доповнивши її барокковим палацом. Це був вдалий крок з їхнього боку — перебудова розпочала новий етап в житті замку, на відміну від, наприклад, замку в Острозі, що залишився стояти без змін, тому люди втратили будь-який інтерес до нього. З часом вони остаточно покинули фортецю.

Новомалин, руїни замку
Одна з дочок Оліфера вийшла заміж за Станіслава Сосновського — родича коронного гетьмана Сосновського. 1802 року маєток було поділено на три частини — Новомалин дістався Сосновським. Станіслав Сосновський у 1811 р. був обраний маршалком Острозького уїзду. Він мав трьох синів — Євгенія, Броніслава і Оскара. Останній згодом стане відомим скульптором.За Сосновських замковий ансамбль набув рис світської архітектури і вважався однією з найгарніших магнатських резиденцій на Волині. Однак, на всяк випадок, оборонні елементи споруди її власники не руйнували.
1886 р. — Новомалин перейшов у власність до зятя Т.- О. Сосновського — Чеснавського. В цю пору замок вже не доглядався.За легендою в цей час у споруді зберігалася чаша з якої причащався Святий кн. Володимир. Вона належала Четвертинським — родичам Сосновських. З ними її було поділено на дві частини. Сосновські отримали ковпак і зовнішню оболонку чаші, а її підніжжя — Четвертинські. Чашу було зроблено з таких матеріалів, як чисте золото, срібло, гранати розміром з горошину, перлини.
Нині замок є всього лише красивими руїнами. З п’яти веж частково збереглися три: південна, західна і північна. Остання є основою для дуже самобутньої та оригінальної каплички. Вона була зведена в XVIІ ст. на місці оборонної вежі тому й має п’ятикутну форму. Псевдоготичну деталізацію і п’ять високих башенок по кутам з гостроконечними шпилями вона отримала вже на поч. ХІХ ст. Автором перебудови скоріше за все був Т. – О. Сосновський, скульптурні роботи якого прикрасили інтер’єр каплички.

Зараз замок є бездоглядним.

Новомалин
Новомалин
Новомалин
Новомалин
Новомалин
Вежа-каплиця.
Новомалин
Новомалин
Новомалин
Новомалин
Новомалин
Новомалин
Новомалин
Новомалин
Новомалин
Новомалин
Новомалин

5 1 1 1 1 1 Рейтинг 5.00 (7 Голосов)

Коментарі: