Оранжерея КарвицькихМізоч – селище міського типу Здолбунівського району. Поселення на території Мізоча виникли здавна. Про це свідчать рештки поселення доби неоліту, та знайдений тут скарб римських монет II-III ст.
Вперше Мізоч згадується 1322 року. Після Люблінської унії Мізоч перебував у складі шляхетської Польщі. Село було невеликчке. Протягом визвольної війни 1648—1654 років село було ареною боїв, у яких приймали участь місцеві жителі.

Воно зазнало руйнувань від польської шляхти. 1676 року, після нападу татар, в селі не залишилось жодної будівлі. Після цього село довго було пусткою. Аж у 90-х роках XVII століття тут з'явилось 2 дими. Протягом наступних років поселення поступово розширювалося.

З 1720 р. село Мізоч належало магнатам Карвицьким. Завдяки їхнім старанням у 1759 році Август III, польський король, надав Мізочу статус містечка. В кінці XVIII ст. було закладено величезний парк та розпочато будівництво дачного комплексу. Було побудовано шість флігелів, в тому числі і оранжерея, яка, хоч і напіврозвалена, але збереглася до нашого часу. Проте головний корпус усадьби так і не було побудовано.

Окреме слово слід приділити Мізоцьким паркам, адже вони рахувалися найкращими на Волині садами. Це результат дії неписаного правила графа Карвицького, яке зобов’язувало підданих кожного року саджати 10 фруктових дерев. Таку ж кількість потрібно було посадити за дозвіл на одруження. У саду росли ведмежі горіхи, персики, морелі, барбарис, японська айва та ін. Гордістю власника була липова алея, яка була висаджена від Мізоча до сусіднього села Стеблівка. Ця алея дуже подобалася брату російського імператора Олександра I – Костянтину Павловичу, який часто гостював у Карвицьких.

Друга світова війна залишила трагічний слід в історії села 27 червня 1941 р. Мізоч окупували нацисти. А 14 жовтня відбулась «Мізоцька трагедія» – було розстріляно єврейське населення. Загалом під час окупації Мізоча було знищено біля 4 тис. людей.

сільська рада

Мізоч фото

Школа в Мізочі


Що до пам’яток архітектури, то їх у Мізочі лише три.


Костел Яна Непомука.

Колишній костел Яна Непомука

Колишній костел Яна Непомука фото

Побудований у 1795 році. На головному фасаді костелу на дві третини його висоти влаштований шестиколонний портик тосканського ордера з колонами на п'єдесталах. Нині костел переобладнаний у православну церкву. Був розібраний дах та добудовано три куполи.

Колишній будинок ксьондза.

колишній будинок ксьондза (фото)

Розміщений одразу біля костелу. Розташований по вул. Липки, побудований у XVIII столітті. В радянський час тут був «дом пионера», зараз - в цьому приміщенні розташований Будинок школярів та молоді. Споруда являє собою невеликий будинок з двохповерховою частиною по центрі, що оформлена накладним портиком з напівколонами зі сторони головного входу.

Оранжерея Карвицьких.

Оранжерея Карвицьких фото

Оранжерея Карвицьких фото

Оранжерея в парку

Нетипова пам’ятка архітектури, побудована у XVIII-XIX столітті. Оранжерея має 9 великих вікон. Розташована на березі мізоцького ставу, посеред парку. Колись у ній вирощували різноманітні тропічні рослини, в т.ч. і фігові пальми. Взимку оранжерею опалювали за допомогою великих печей. А у 60-80-ті роки XX століття в цьому приміщенні був ресторан «Голубий Дунай». Зараз споруда у напівзруйнованому стані.

Крім цього у селищі встановлено декілька пам’ятників, зокрема у Мізоцькому парку розміщений пам’ятник Т.Г. Шевченку.

Пам’ятник Т.Г. Шевченку у Мізочі

Біля колишнього костела Яна Непомука встановлено пам’ятник 20-ти літньому Герою України, який загинув під час АТО на сході України.

Пам’ятник Якимчуку Тарасу Володимировичу

Цікаві факти.

У 2002 році у Мізоцькому ставу було впіймано найбільшого в Україні королівського коропа. Його вага – 42 кг. Довжина – 127 см.

Мізоцький став

5 1 1 1 1 1 Рейтинг 5.00 (3 Голосов)

Коментарі: