Красносільський вітрякКрасносілля розташоване у Гощанському районі, за 7 кілометрів від райцентру. Вперше село згадується у 1577 році. Хоча судячи по знахідках (вироби з каменю та палетної глини) у верхніх шарах землі, можна сказати, що поселення з’явилося тут значно раніше. Найімовірніше назва села виникла від слів «красне село», що характеризує багате село та мальовничу місцину, де Красносілля розкинулося. У селі є, принаймні, дві пам’ятки, які можуть зацікавити туриста.

Свято-Дмитрівська церква.

Свято-Дмитрівська церква

церква в Красносіллі

Свято-Дмитрівська церква побудована в 1783 році по благословенню Луцького і Острозького уніатського єпископа Кипріана Стецького. Церква деревяна, на кам’яному фундаменті. У 1866 р. капітально відремонтована селянами. У 1885 р. покрита залізом и пофарбована зеленою фарбою. При церкві знаходиться дерев'яна дзвіниця. Церква являється пам’яткою архітектури місцевого значення XVIII століття. Зараз це діючий храм УПЦ МП.

 

Красносільський млин – стародавній свідок.

Млин

Здавалось би святинь такого типу як дерев’яна церква безліч на Волині, але в Красносіллі є ще одна пам’ятка – дерев’яний вітряк. Цей велетень побудований у 1895 році. У сусідньому селі Липки проживав такий собі чех Іван Клінчик. Гроші мав бо тримав корчму. Згодом він переселився до Красносілля, купив собі землі та побудував там хатину й вітряк-млин.

З часом вітряк перейшов у власність колгоспу. А за розповідями місцевих мешканців ще у 60-х роках минулого століття вітряк молотив на повну. Нині цей стародавній свідок є окрасою села – його символом.
Красносільский млин-вітряк належить до найстарішого типу вітряків – стовпного. Конструкція вітряка влаштована таким чином, що вітряк може обертатися, та підлаштовуватися під напрям вітру. Обертається увесь корпус разом з механізмом розмолу (?). Повернути вітряк можна за допомогою спеціального дишля.

Вітряк-млин у Красносіллі

 

Красносільські вітряки – свято у селі.

Останнім часом село часто згадується у пресі та інтернет виданнях. А все тому що тут щорічно почали проводити фестиваль народної творчості, побуту та історії. З великим розмахом проходить свято. Чого тут тільки немає: виступають аматорські українські та закордонні колективи, проводяться конкурси, частують стравами...
На урочистості майстри привезять свої найкращі творіння, які можна подивитися, і придбати всім охочим. Більше того - професіонали своєї справи не приховуватимуть секретів своєї майстерності і з задоволенням поділяться ними на відповідних майстер-класах.

І це ще далеко не все те, що очікує учасників свята! Тут кожен знайде те, що буде до вподоби саме йому і жоден не залишиться не задоволеним. Дитячу аудиторію очікують відповідні атракціони, любителі фортуни зможуть випробувати свою удачу на веселій лотереї. Також можна буде прийняти участь у козацьких забавах, поглибити свої знання на екскурсії по пам’ятнику архітектури ХІХ ст. – старовинному Красносільському вітряку, ну а на десерт … він дійсно буде – у вигляді частування давніми українськими стравами. Серед них: справжній козацький куліш та традиційні красносільські пироги.

Смачно набивши живота Ви зможете відпочити і насолодитися виступами колективів аматорів з усіх усюд – з Рівненської, з Хмельницької областей, з Польщі і з Білорусі. І, звичайно, який же фестиваль без конкурсів?! Красносільський порадує Вас змаганнями на краще представлення старовинної української страви, на краще національне українське вбрання, а також на кращий оберіг солдату.
Отож, щорічно, наприкінці літа чи початку осені (дата проведення свята кожного року різна), гостинне Красносілля запрошує усіх до стародавнього вітряка.

 

4.8571428571429 1 1 1 1 1 Рейтинг 4.86 (7 Голосов)

Коментарі: