церква Успення Пресвятої Богородиці  Сьогодні Дорогобуж невеличке село, розташоване за 14 кілометрів від міста Гощі – райцентра у Рівненській області. А колись це місто, одне з найдавніших поселень Волині, було центром удільного князівства Погориння, і правив ним Давид Ігоревич – онук Ярослава Мудрого. Саме це вказано у літописі, де й вперше (1084 рік) згадується Дорогобуж. Через нього пролягав торговий шлях до річки Західний Буг. За однією з версій назва поселення пішла від «дорога до Буга», звідси – Дорогобуж.

У 1230 році поселення стає частиною Луцького князівства, а з 1371 р. – власністю князів Острозьких. Останні мали тут замок, проте від нього не залишилось і сліду.
Відомо, що ще у IX-X столітті в Дорогобужі існував монастир. Він був зруйнований татарами. Згодом монастир відбудував Костянтин Костянтинович Острозький. При монастирі була друкарня, у якій було видане Дорогобузьке Євангеліє.
Протягом 1644-1834 років монастирем володіли базиліани, єзуїтіи та греко-католикіи.

Сама ж церква Успення Пресвятої Богородиці відноситься до пам’яток архітектури національного значення.

Церква Успення Пресвятої Богородиці
Інформація в писемних джерелах дає два варіанти зведення церкви – 1577 або 1582 роки, але речові докази змушують змістити дату будівництва споруди у більш давні часи. Дозволяє це зробити багато присутньої у кладці плінфи, що свідчить про збереження частин храму давніших ніж озвучені дати.
Все ж першу споруду храму перебудували 1786 р. зробили це уніати маючи за мету надати святині окцидентальної, латинської стилістики. Так що архітектурні риси храму звертають на себе увагу своїм лаконізмом, як ззовні, так і в середині. Для того хто дивиться на нього вперше храм відразу запам’ятається високим фундаментом у своїй західній частині і міцними контрфорсами у східній.

Дорогобуж фото 2015
На цьому перебудови храму не завершилися. Звучить по меншій мірі дивно, але згодом до храму приєднали іншу церкву Дорогобужа – точніше її частину – у вигляді дерев'яної прибудови до головного входу, що складалася з трьох ярусів.

Дорогобуж фото
Можливість не просто стояти, а й слухати для людей храму зявляється вже у часи агонії СРСР. Стараннями прихожан він стає церквою не тільки за формою, а й за змістом 10 листопада 1988 р.
Передували цьому поїздки до «власть імущих» в Київ, і до «власть власть імущих» в Москву.
Будівля церкви поступово приводилася до еталонного вигляду – ремонтувався її інтер’єр, впорядковувався зовнішній вигляд, докуповкуповувалися дзвони. Все це за кошти громади, благодійників і влади.


Паралельно з відновленням храму науковці вишуковують нові цікаві віхи його історії. Зокрема є наукова гіпотеза, що у підвалі Успенського храму свого часу було поховано саму засновницю Почаївського монастиря - Ганну Гойську. Відомо, що вона передала для церкви чудотворну ікону з Греції – подарунок митрополита Неофіта. Сьогодні ікона, що датується XIII століттям знаходиться в краєзнавчому музеї в Рівному.
Нині храм виконує своє пряме призначення і духовно вдосконалює українську націю.

5 1 1 1 1 1 Рейтинг 5.00 (7 Голосов)

Коментарі: