Івано-Франківськ (фото вікіпедія)Івано-Франківськ – місто, обласний центр однойменної області. У періоди 1662-1772 рр. та 1918-1939 рр. місто називалося «Станиславів»,  у період 1772-1918 рр.  – Станіслав. Сучасну назву «Івано-Франківськ» місто отримало у 1962 році. Перша згадка – 1662 рік, у місті дозволялося влаштовувати ярмарки та торги. У цьому ж році місто отримало магдебурзьке право. Місто розташоване на південному заході України, у межиріччі  Бистриці Надвірнянської та Бистриці Солотвинської (вони разом утворюють Бистрицю – одну з приток Дністра).

В місто можна легко дістатися залізницею, а сітка шосейних доріг зв'язує Івано-Франківськ із Львовом, Чернівцями, Тернополем, Ужгородом, а також з усіма районними центрами області.

На місці сучасного Івно-Франківська у XV столітті було два села: Княгинин і Пасічна.  Згодом виникло село Заболоття. Трохи пізніше село перейшло у володіння польських магнатів Потоцьких.  У сер. XVII століття вони побудували фортецю, з метою закріпитися у цій місцевості. Село Заболоття впевнено переростало в місто, а Андрій потоцький перейменував його в «Станіслав».  Місто розросталося і з часом поглинуло навколишні села: Пасічну, Угорники і Княгинин.

Нині Івано-Франківськ  це мальовниче, одне з найбільших міст Галичини. Дехто називає його «маленьким Львовом». Що ж цікавого є в Івано-Франківську.

Ратуша на площі Ринок.  Це найстаріша споруда Івано-Франківська. Сучасна ратуша була відбудована 1935 році. До цього ратушу тричі будували і стількі ж вона була зруйнована. Висота ратуші 50 метрів. Зараз в будівлі ратуші знаходиться краєзнавчий музей.

Кафедральний собор Святого Воскресіння (костел єзуїтів). Розташований у центрі міста, на майдані А. Шептицького, 22.          Собор має свою історію. Його побудували на місці згорівшої церкви. Будівництво було розпочате у 1720 році, і вже у 1729 – закінчене. Проте у мурах собору почали з’являтися тріщини, будівля стала аварійною. Саме тому 1752 році собор розібрали і приступили до возведення нового костелу. За основу було взято проект архітекторів С. Потоцького та К. Дальке. Стиль – австоро-баварське бароко з елементами класицизму.  Наприкінці XIX століття настінний розпис костелу виконали відомі українські художники: Модест Сосенко та Антін Манастирський. Храм періодично реставрують.

Стометрівка. Назва умовна, насправді там трохи більше 400 метрів. Це пішохідна частина головної вулиці міста. Улюблене місце відпочинку багатьох мешканців. Тур розташовані різноманітні заклади відпочинку, виступають вуличні музиканти і т.п. Початок стометрівки, або ж «сотки» розташований біля Вічевого майдану, а кінець стикується з вулицею Франка. Тут обов’язково варто прогулятись.

Вірменський костел. В народі «Голуба церква». Розташована поблизу площі Ринок по вулиці Вірменській, 6.  В наш час це пам’ятка архітектури національного значення, Покровський кафедральний собор УАПЦ. Собор був побудований на єврейські кошти (згідно універсалу, який видав Юзеф Потоцький – єврейська громада мала сплачувати 1000 золотих на будівництво церкви протягом кожного року, аж до повного її завершення). Будівництво церкви було завершено у 1763 році. У 2008 році, під час реставрації церкви,  виник скандал. Була інформація що майстри замальовують фрески відомого польського художника Яна Солецького. Зараз у храмі можна порівняти старі та відреставровані розписи.

Колегіальний костел Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії (Станіславівська колегіата). В наш час у приміщенні костелу розміщений художній музей, де можна побачити зразки народного, сакрального та образотворчого мистецтва краю. Точна дата побудови колегіати не відома, проте відомо, що вона будувалася одночасно з заснуванням міста.

Ковані пам’ятники у Івано-Франківську. У місті щороку (до дня міста) проходить традиційний ковальський фестиваль. В цьому дійстві беруть участь провідні ковалі не тільки з різних куточків України, а й цілого світу. Метою фестивалю є збереження та популяризація ремесла ковальства. Тому у місті можна зустріти ковані пам’ятники, наприклад «Дерево щастя» - це трьохметрове дерево, на гіллі якого багацько кованих подарунків.  Крім цього пам’ятник встановлений, на місці де декілька раз не приживалось живе дерево.

Парк культури та відпочинку імені Т.Г. Шевченка. Площа парку – біля 22 гектарів, розташований між вулицями Мазепи і Чорновола. Парк, перш за все, - місце масового культурного відпочинку жителів та гостей міста. У парку багато розваг: тут можна відвідати атракціони, покататися на конях, смачно поїсти, зіграти в більярд і т.д. В парку проводяться спортивні змагання, покази мод та різні арт проекти.

Корисні посилання:

1. Розклад руху автобусів через автостанцію №1 м. Івано-Франківськ.

4.8333333333333 1 1 1 1 1 Рейтинг 4.83 (6 Голосов)

Коментарі: