Острог - Мурована вежаЧас заснування замку невідомий. Легенда пов'язує його будівництво з ім'ям «Федька з Несвіжу, князя на Острозі», тобто відносить до кінця XIII ст. Дослідники вважають,
що він споруджений у XIV ст., коли власником міста був князь Данило Острозький. Перша згадка про замок датована 1386 р. Зовні будова нагадує типовий донжон (головна сторожова башта в західноєвропейських середньовічних замках) — укріплене житло феодала, де зберігалися скарби та зброя.

Верхній поверх замку використовувався під житлові приміщення, нижній — для оборонних цілей.

З кінця XV ст. замок зазнав ряду перебудов. У XVI— XVII ст. будівля мала два поверхи, які завершувалися двома вежами, критими гонтою. На одній з них був встановлений годинник — «часозвон з інструментами та цимбалами». Завершення споруди не збереглося. Тривалий час замок використовувався для військових потреб. У 1809 р. тут розмістився повітовий суд. Нижній поверх був пристосований під в'язницю. Ще й дотепер збереглися дві дерев'яні бантини, до яких на гаках підвішували непокірних. У 1893 р. будівлю хотіли розібрати, оскільки вона була в занедбаному стані. Проте громадськість міста та Київське товариство охорони пам'яток старовини і мистецтва спільними зусиллями домоглися дозволу на реставрацію, яка здійснювалася у 1912—1913 рр. Відбудовчими роботами керував академік архітектури П. Покришиш. Згідно з проектом професора В. Леонтовича в замку розмістилися музей та історична бібліотека.

Найкраще оглядати замок знизу, зійшовши по крутому північно-східному схилу глибокого оборонного рову. Звідси, з вулиці Івана Федорова, він постає у всій своїй величі. Кам'яне громаддя неприступної триповерхової півкруглої вежі утримується на крутому схилі могутніми контрфорсами. Триметрової товщини стіни споруди з малими квадратиками бійниць могли витримати тривалу облогу. З боку двору (дитинця) замок виглядає двоповерховою будівлею, у плані якої прямокутник і півколо вежі. Привертає увагу готичний портал замку з кам'яним різьбленням колонок.
Мурованими східцями потрапимо в глибокі холодні кімнати нижнього поверху. Колись тут зберігали гармати, по-рох, запаси куль, олова, бойові ланцюги тощо. Поруч була криниця, а в сусідніх кімнатах тримали продукти. На другому поверсі знаходилася князівська скарбниця. Про високу майстерність будівничих свідчать збережені елементи старовинної архітектури залів — готичні склепіння, ренесансні мотиви в кам'яному різьбленні та елементи декору.
Подвір'я замку було оперезане оборонним муром, викладеним з великих, грубо тесаних блоків каменю-пісковику. Товщина муру становила 2,5, а висота — близько 6 метрів. Майже посередині південного відрізка оборонної стіни в другій половині 1960-х рр. дослідники виявили фундаменти невеликої башти. На території дитинця знаходився ряд господарських споруд.

 Адреса та контакти:

Розташування: м. Острог, вул. Академічна, буд. 5
Телефони: +380 (3654) 2-26-56, +380 (3654) 2-25-93
Графік роботи: музей приймає відвідувачів протягом року у всі дні, крім понеділка, з 9.30 до 17.00., у п`ятницю - до 16.00.

5 1 1 1 1 1 Рейтинг 5.00 (1 Голос)

Коментарі: