З 1996 року в Україні немає ядерної зброї (хоча ходять вперті чутки ніби літом 2014 р. завдяки Росії вона знову опинилася в Криму). До цього, завдяки своєму перебуванню у складі Радянського Союзу, держава в спадщину від нього отримала такий арсенал «немирного атому», що опинилася на третьому місці в світі за запасами даного «добра». Фактично не залишилося і місць базування такого специфічного озброєння.


Американці з величезним задоволенням на обличчі спостерігали, як українці розрізають на металобрухт стратегічні бомбардувальники та демонтують пускові шахти. Тому нині, на території України, об’єкти де колись базувалося ядерне озброєння є доступними у вигляді руїн різного ступеня зруйнованості і доступ до них в переважній більшості є вільним для туристів та, на жаль, любителів металолому.
Колишня в/ч 43178 2-й дивізіон
Одна з військових частин де були ядерні боєголовки та стратегічні ракети середньої дальності (СРСД), котрі повинні були доставляти смертельний заряд до цілі базувалася у лісі неподалік від Славути (районний центр Хмельницької області). Заснованої її було у самий розпал холодної війни, 1959 року. За адміністративним поділом це був 615 гвардійський ракетний полк, що входив до 37 гвардійської ракетної дивізії, котра в свою чергу була складовою частиною 43 ракетної армії.
43178 2-й дивізіон
Два перші роки життя на території об’єкту експлуатували ракети Р-5м. Більшу ж частину свого існування (1960-1984) військова частина обслуговувала ракетні комплекси Р-12, саме в орієнтації на них планувалася вся інфраструктура військової частини. Переконатися у цьому можна оглянувши руїни двох її дивізіонів відстань між якими складає приблизно 6 кілометрів. Одним з головних місць частини були пускові столи — по чотири в кожному дивізіоні. Саме з цих бетонних, добре укріплених майданчиків здійснювався запуск ракет. Найбільш добре збереглися так звані «двійки» — трапецієподібні, побудовані з бетону й червоної цегли приміщення, котрі не бачачи їхню довжину, можна було б легко сплутати з гаражем. Насправді саме тут зберігалися ракети-носії ядерних боєголовок. Останні ж були розташовані у окремому приміщенні під назвою «Головне сховище ядерних боєголовок». Впізнати його можна за П-подібними бетонними залишками кран-балки призначеної для завантаження все тих же ядерних боєголовок. Зайшовши в середину сховища потрібно пам’ятати, що в окремих його місцях радіаційний фон досі може перевищувати норму. Третьою складовою конче необхідною для повноцінного функціонування частини були місця базування авто техніки призначеної для транспортування ракет, боєголовок до місця їхнього запуску, а також їхньої заправки рідким паливом. Вражає але правда — всього лише 1 ракету для нормальної експлуатації та запуску обслуговувало 30 різноманітних автомобілів та механізмів: навантажувачі, заправщики, електростанції і т. п.
в/ч 43178

Були передбачені приміщення і для ракетників. Дерев’яні казарми до наших днів не збереглися, однак придивившись серед руїн можна розрізнити декілька КПП та вартових приміщень, декілька дизельних, навчальних приміщень. Напевне тільки позначивши попередньо на карті можна буде знайти залишки казарм, канцелярії полку, клубу, котельні. Звичайно не збереглися до наших днів пожежна частина, баня, свинарник, які всі також входили до інфраструктури військової частини.
в/ч 43178 2-й дивізіон,
Другий дивізіон був дещо менший за розмірами але основні його об’єкти були такі ж як і у першому.
Тим хто під враженням від того, що залишилося від військової частини 43178 почне в усьому обвинувачувати Україну та українську владу варто знати, що окремих пертурбацій вона починає зазнавати ще за радянських часів. Весною 1984 р. ракети Р-12 було вивезено і через рік замість них на бойове чергування заступили набагато більш досконалі комплекси РСД «Піонер». Саме тоді територію 2 дивізіону віддають іншій частині, а на території першого деякі приміщення було розібрано або переобладнано під потреби «Піонерів». Але й вони там пробули недовго: вже 1989 року через підписання СРСР договору про скорочення ракетного озброєння комплекси було вивезено на ліквідацію. Остаточно частину було ліквідовано 1992 року.
в/ч 43178

в/ч 43178. 2-ий дивізіон
Багатьох від відвідин частини 43178 може зупинити те, що вона перебуває у руїнах і там майже немає чого подивитися. Однак, дана думка, при своїй формальній правоті, є хибною. Саме на цьому місці ми можемо відчути силу людської дії здатної збудувати і утримувати те, що може її вбити з однієї сторони та всевладність часу повільно і впевнено руйнуючого створене людиною — з іншої. Також варто нагадати собі, що під час функціонування доступ до частини був закритий і місцеві мешканці хоча й знали про її існування але не здогадувалися про призначення. Тому вперед!

6.1111111111111 1 1 1 1 1 Рейтинг 6.11 (9 Голосов)

Коментарі: