Богоявленський собор та дзвіницяУ часи постійних спустошливих набігів завойовників та міжфеодальних сутичок навіть культові споруди мали оборонний характер. До такого типу споруд належить замкова Богоявленська церква XV ст. Вона була родинною усипальницею острозьких магнатів. Виразний, урочистий силует храму з 1526 р. протягом двох століть був офіційним гербом міста. Деякий час посаду настоятеля церкви займав відомий культурний діяч Дем'ян Наливайко.

Восени 1636 р. її зачинено. Згодом церква і дзвіниця згоріли. Більше двох століть будівля стояла пусткою і наприкінці XIX ст. перетворилася в руїни.

Щоб зберегти пам'ятку, було складено кілька проектів реконструкції. Відбудова почалася за проектом архітектора Токарева у 1886 р. Рештки споруди, за винятком північної стіни, розібрали до фундаменту; в жовтні 1891 р. зведено будівлю, яка існує тепер. Під час реставраційних робіт загинув надзвичайно цінний керамічний декор підлоги та стін храму.

Богоявленська церква в плані — чотиристовпна, триапсидна, тринефна, хрестовокупольна споруда з п'ятьма банями. За компактністю об'ємів і чіткістю пропорцій вона близька до давньоруських Спасо-Преображенського собору і П'ятницької церкви в Чернігові. Основний об'єм храму наближається до куба.

Поставлені близько один до одного на високих барабанах куполи надають споруді стрункості і величі. Вона гармонійно поєдналася з укріпленнями замку, ставши невід'ємним компонентом навколишнього мальовничого ландшафту.

Церква — пам'ятка XV ст,— продовжує традиції давньоруського будівництва, водночас увібравши особливості і риси готичної архітектури (контрфорси, кам'яне різьблення обрамлень вікон та порталу).

В інтер'єрі храму увагу привертає тонке різьблення іконостаса, виконане, ймовірно, петербурзькими майстрами.

Сьогодні храм відкритий для усіх людей.

1 1 1 1 1 Рейтинг 0.00 (0 Голосов)

Коментарі: