Ізяслав, палацІзяслав – невеличке містечко, знаходиться за 50 кілометрів від мого рідного Острога. Щоб дістатися до Ізяслава з Острога, потрібно прямувати в напрямку Шумська, і в селі Кам’янка повернути ліворуч. Далі близько 40 кілометрів сільськими дорогами, і ми в Ізяславі. В давнину маршрут до цього міста пролягав через Заславську браму, що поряд з Межиріцьким монастирем. Доречі, брама зберіглася, але дорога заведе хіба до річки Вілії.


Річка Горинь розділяє місто Ізяслав на дві частини - Старе та Нове місто. Старе місто знаходиться на невеликому підвищенні. Саме місто має ще декілька старих назв: Заслав, Заславль, Жеслав та ін. Ізяслав – одне з найдревніших міст Волині, але ким саме засноване – точно не відомо. Припускають що місто заснував князь Ізяслав Мстиславович.
Про Ізяслав вперше згадується в історичних актах останньої чверті XIV століття. Перший достовірний акт в якому згадується Ізяслав датований 1386 роком, це грамота, яка підтверджувала права князя Федора Острозького на місто Острог та надавала права на володіння іншими населеними пунктами, серед яких був і Ізяслав.
На офіційному сайті Ізяславської міської ради повідомляється, що згідно останніх досліджень датою заснування міста вважають кінець XI століття.

Що ж варто подивитися в Ізяславі? | Пам'ятки Ізяслава.

Костел святого Михайла та монастир бернардинів.

костел святого Михайла та монастир бернардинів

Монастирський комплекс являється характерним зразком споруд у стилі бароко початку XVII століття. Архітектурні особливості комплексу забезпечували і оборонну функцію. Розташувався монастир по ліву сторону річки Горинь.
До комплексу монастиря входять костел, келії, стіни з башнями та ворота. Костел бернардинців побудований на початку XVII століття по проекту львівського архітектора Якуба (Джакомо) Мадлена. Перебудований у XVIII столітті під керівництвом архітектора П. А. Фонтана.
Келії побудовані з цегли одночасно з костелом. Перебудовані у 1727 році.
Монастир оточують стіни з воротами і башньою. Зберіглася трьохпрольотна арочна дзвіниця. Побудована із камню та поштукатурена.

Зараз у приміщеннях монастирського комплексу розміщена виправна колонія, яку засновали у 1960 році. У 1972 році в ході проводження земляних робіт, тут знайшли скарб – золоті чаші, срібні таці, підвіски, ланцюжки, хрести та інше церковне начиння. Через деякий час скарб вивезли до Москви.

Ізяславська замкова колонія неодноразово згадувалася у новинах (знущання з засуджених, неналежні умови утримання і т.п.), потрапила у журналістський антирейтинг проблемних українських колоній. У кримінальному світі іменується як «Монастир» або «Білий лебідь». Тому цю пам’ятку архітектури можливо оглянути тільки з вулиці.


Костел святого Йосипа та монастир лазаритів.

Костел святого Йосипа

Розташований по вулиці Шевченка, 10, поряд з руїнами палацу князів Сангушків. Побудований протягом 1750-1760 років під керівництвом архітектора італійського походження Паола Фонтана. Будівля споруджена у стилі бароко. У різні роки XX століття приміщення костелу та монастиря використовували як гуртожиток Червоної армії та військові склади. Майно костелу було розграбовано та втрачено.

Костел святого Йосипа та монастир лазаритів

У 1988 році почали реставрувати. У 1991 році костел повернули вірянам парафії Святого Йосипа. До костелу прилягає трьохповерховий корпус монастиря. У якому зараз розміщені школа мистецтв, редакція офіційної газети Ізяславської РДА та райради, та відділення Пенсійного фонду. Загалом стан костелу та будівлі колишнього монастиря задовільний. Чого не скажеш про наступну пам’ятку Ізяслава.

Руїни палацу князів Сангушків.

По іншому і не скажеш. Дивлячись на руїни, тяжко уявити яким колись був палац. Хоча раніше це була головна резиденція роду князів Сангушків.
Для порівняння дві світлини (1-малюнок Н. Орди, 2-фото 2015 року):

Наполеон Орда. Палац Сангушків в ІзяславіПалац Сангушків руїни


Дорога до палацових руїн пролягає через невеличкий мостик (XVIII ст.), який побудовано на місці колишнього підйомного моста. Міст трьох прольотний, побудований з цегли. Особлива конструкція дозволяла витримувати великі навантаження під час переїзду тяжкого транспорту.


Сам палац побудовано у 1754-1770 роках як житлово-адміністративна резиденція князів Санґушко. Будівлю збудовано у типовому тоді стилі бароко, а от планування в неї виявляється явно незвичним як для тих часів та трендів. Проект палацу творений зусиллями трьох осіб: двох архітекторів Паоло Фонтани та Якуба Фонтани й безпосереднього замовника споруди — княгині Барбари Санґушко. Як зазначено вище будівництво палацу затягнулося на 16 років: весь час відчувався кадровий голод необхідних спеціалістів, також будівельні матеріали доводилося привозити з інших населених пунктів. А бляху та олово діставали аж на території сучасної Польщі. Попри довершеність замку у 1860-х рр. до його конструкції було внесено окремі зміни: ще додано ризалітів, накрито новий дах, проведено окремі роботи з декорування.


Палац Сангушків в Ізяславі
Саму ж історію використання палацу Санґушко можна розділити на два періоди — «польський» та «російський». Під час польського палац функціонував як і було задумано — для проживання та прийомів. Двічі серед його гостей, наприклад, був король Речі Посполитої Станіслав Август. Також влаштовувалися концерти і театральні імпрези. «Російський» період життєпису замку починається у другій половині XIX ст. Санґушки не проживали в ньому ще з 1840, а у 1860 р. Роман Даміан Санґушко був змушений продати резиденцію для російської держави.

Палац Сангушків

Її ж представники, вочевидь, не знаючи як достойно поводитися із такими будівлями не знайшли нічого кращого ніж розробити проект переробки палацу у офіцерську казарму. Далі — більше: під час Першої світової війни у приміщенні були гауптвахта й склади. Від закінчення Другої світової війни і до початку 1980-х років у замку розміщується гуртожиток і знову склади, після чого він був покинутий і донині поступово руйнується.

Старозаславський замок.

Не менш драматична історія і у ще однієї пам’ятки архітектури Ізяслава — Старозаславського замку. Споруджений у XV ст. він був складовою частиною цілого архітектурного ансамблю збудованого вочевидь на замовлення Василя Красного Острозького. Замок майже квадратних обрисів збудовано із каменю.

Скарбниця замку

Його особливістю є наявність спеціальних внутрішньостінних каналів, які з’єднують два поверхи та підвал. Призначення споруди точно не відоме, є гіпотези про її використання у якості місця зберігання зброї і амуніції, в’язниці, фондосховища колекції мистецтва. Кінцевому занепаду замку посприяла війна Богдна Хмельницького. Друге життя споруди починається завдяки волі вже згаданих осіб Паоло Фонтани, Барбари Санґушко та її чоловіка Павла Карла. Вони розпоряджаються добудувати другий поверх та вежу перед одним із входів. В ХІХ та першій половині ХХ століть приміщення використовується як склад в т. ч. й зерновий. Після цього замок опиняється у статусі руїни.

Церква Різдва Христового.

Це сучасна споруда, побудована у 1990-х роках на місці однойменної церкви, яку зруйнували комуністи у 30-х роках XX століття. У наш час церква належить громаді УПЦ МП. Стару споруду вживу, на жаль, не побачиш, тому лишається тільки додати, що її було збудовано орієнтовно у 1835 р. як однобаневу церкву центричного типу.

 

Церква Різдва Христового

Святиня мала два притвори — Різдва Христового і Преображення Христового. Пізніше у ній служитимуть уніати та автокефали.

Руїни храму (костелу) Святого Івана Хрестителя.

котел в Ізяславі

По руїнам костелу поки ще можна здогадатися, що його побудували у типовій для католицької архітектури формі базиліки. За рахунок поперечного нефу споруда за обрисами відповіла латинському хрестові. Іншими характерними особливостями костелу стають два ряди внутрішніх колон, аспида та вежа прибудована із західної сторони. Внутрішнє та зовнішнє декорування храму було скромним, навіть аскетичним, проте й воно майже не дожило до ХХІ століття.

Історія святині не задається вже майже від самого завершення її будівництва, яке завершується в приблизно у 1630 р. Так вже 1643 р. церква пошкоджується пожежею, через декілька років її громлять війська повсталих козаків. Богослужіння відновлюються тільки після ремонту 1720-1723 років. Період спокою обривається 1929 році коли костел закриває радянська влада і традиційно для себе робить у ньому музеї атеїзму. Подальше переобладнання будівлі під водонапірну функцію ще більше посилює її руйнування спинити котре поки що, на жаль, не вдається.

Цікаві факти:

1. В Ізяславі народився Ігорь Доценко (16.07.1953 - 7.12.2014рр) - барабанщик відомого гурту ДДТ та Чиж & Со.
2. Ім'я «Ізяслав» носить допоміжне судно Військово-морських сил України - пошуково-рятувальне судно (U706) [27].

5 1 1 1 1 1 Рейтинг 5.00 (14 Голосов)

Коментарі: