монастир у ДерманіКолись Дермань називали “королевою волинських сіл”. Село відоме своїм монастирем. Він з усіх сторін був обнесений оборонним ровом в який з ставка поблизу, так званого “мніха”, можна було запустити воду. Скоріше за все, першу невелику фортецю на даному місці звів ще Василь Красний Острозький. З поч. 1575 по осінь 1576 р., в Дерманському монастирі жив Іван Федоров (Федорович), який отримав тут від князя Острозького посаду управителя і навіть планував відкрити друкарню.

У 1602 році Василь – Костянтин Острозький надав монастирю статус “общєжитєльного”. Приналежність монастиря до розряду “общежитєльних” означала виконання всіма монахами одного загального послухання, заборону на будь-яку особисту власність, все необхідне для життя монахів надавалося самим монастирем. Таких строгих монастирів було досить таки мало — до поч. ХХ ст. по всій території Російської імперії їх було 4.
Дзвіниця монастиря

Типографія тут була відкрита в 1602 році і проіснувала до 1605 р. видрукувавши всього лише декілька богословських книг.
З 1627 року настоятелем монастиря був відомий український письменник-полеміст і вчений-філолог Мелетій Смотрицький, який помер в 1633 р. і був похований тут же. По його знаменитій слов’янській граматиці велося викладання не тільки в Росії, а й у інших слов’янських країнах, а Ломоносов називав цю книгу “вратами ученності”. Ознайомившись з коротенькою історичною довідкою перейдемо до огляду архітектури.

На території Дерманського монастиря
Перше, що бачить подорожній при підході до монастиря є надбрамна вежа-дзвіниця. Її нижні яруси були зведені ще за існування тут фортеці. В першому ярусі був проїзд. На рівні четвертого ярусу де зараз Ви бачите глуху стрільчасту аркатуру, раніше були бійниці з гарматами, що захищали найслабше місце монастиря. В пер. пол. ХІХ ст. було добудовано останій п’ятий ярус з досить високими стрільчастими вікнами. Тоді ж вежа отримала функцію дзвіниці, а її висота перевищила 30 м.
Дзвіниця монастиря
Троїцький храм — першу його будівлю було змуровано Василем Красним Острозьким ще у пер. пол. XV ст. Наступний її варіант було побудовано на поч. XVII ст. Церква отримала звичайний трьохчастиний план з одною аспидою і притвором, однак майже правильний квадрат середньої частини храму був розділений з заходу на схід двома внутрішніми стовпами. Між ними і східними кутами аспиди були перекинуті підпружні арки з парусами, які підтримували восьмигранний світловий барабан. Таке співіснування різночасових і різнохарактерних архітектурних прийомів (два внутрішніх стовпа, підпружні арки, трьохчастиний план), яке є дуже нелогічним ми можемо пояснити в сильному прагненні будівничого хоча б частково зберегти конструкцію храму-попередника (скоріше за все хрестово-купольного типу) і разом з тим врахувати зміни в орієнтації культового зодчества та релігійній обстановці в монастирі. Як результат вийшла ось така унікальна конструкція.
Троїцький храм
І надалі храм терпів неодноразові перебудови. Одна з найбільш обширніших в 40-х рр. ХІХ ст. призвела до прибудови службових приміщень, було припіднято світловий барабан, зовнішній декор отримав класицистичний стиль.

З древніх монастирських будівель слід ще згадати доволі довгий (60 м) корпус монашеських келій. Він відділяє собою від основного монастирського двору невеликий сад, що знаходиться на краю крутого схилу. Тому по аналогії з садами Семіраміди цей сад також часто називають висячим. Перший поверх келій було збудовано в кін. XVI – на поч. XVII ст., а другий в сер. ХІХ ст. Тоді ж з’явився чьотирьохколонний портик з високими сходами з сторони саду.
Нині це є діючий жіночий монастир.

Дермань

Свято-Троїцький Дерманський жіночий монастир на мапі:

Фото Дермань

Дзвіниця монастиря, 2015 р.
Дорога з Верхова до Дерманя, 20...
Дзвіниця Дерманського монастир...
Троїцький храм, фото 2015 р.
Дзвіниця монастиря, вид з монас...
Дзвіниця монастиря, 2015 р.
На території монастиря, фото 20...
Троїцький храм та дзвіниця мона...
Троїцький храм, фото 2015 р.
Троїцький храм, фото 2015 р.
Монастирська Дзвіниця, вхід до ...
Дермань
Дермань
Гімназія у Дермані, 2015 р.
Приміщення гімназії було побудо...
Дошка нагадує, що у гімназії на...
Сільська троїцька церква у Дерм...
Монастир у Дермані. Малюнок О.Є...